replika saat https://www.boatwatches.com replicas relojes https://www.copieswatches.com/ www.datewatches.com replica rolex rolex replica https://hublotreplica.is https://www.perfectrichardmille.com/ perfectwatches.is

Plemniki- jaka jest ich żywotność?

Plemniki dojrzewają w jądrach przez okres trzech miesięcy, jednak ich żywotność po ejakulacji jest znacznie ograniczona. Plemniki potrafią przetrwać od kilku minut do kilku dni, wiele zależy od tego, gdzie trafią po wytrysku.

Czym są plemniki?

Plemniki to męskie gamety, a więc komórki służące do rozrodu. Organizm mężczyzny w ciągu całego swojego życia wytwarza ich miliardy, a czasem nawet biliony. Podczas wytrysku dochodzi do uwolnienia od 200 do 500 milionów tych komórek. Jednak szansę na zapłodnienie ma tylko jeden plemnik, reszta nie dotrze do swojego celu, czyli komórki jajowej. Kiedy plemnik połączy się z komórką jajową, wówczas doprowadzi to do powstania zygoty, a więc kobieta zostanie zapłodniona. Plemnik uzyskuje długość ok. 60 μm i składa się z trzech części: główki, witki i szyjki. Proces tworzenia się męskich komórek rozrodczych nosi nazwę spermatogenezy.

Ile mogą żyć plemniki przed ejakulacją?

Proces spermatogenezy trwa od 72 do 74 dni, w tym właśnie okresie plemniki dojrzewają i przybierają swoja ostateczną postać. Rozróżniamy pewne ich faz rozwojowe w tym: spermatogonie, spermatocyt I oraz II rzędu, spermatydy i ukształtowane plemniki. Kiedy już przybiorą swoją końcową postać, w ciągu następnych 10-12 dni dojrzewają. Ten czas jest im również niezbędny do nauki poruszania się.

Dopiero po 3 miesiącach plemnik jest już całkowicie gotowy do spełnienia swojego zadania, czyli starania się dotrzeć i połączeń z komórką jajową. Do tego momentu męskie gamety przebywają w najądrzach, a dopiero przed wytryskiem przedostają się do penisa nasieniowodami, po czym wydostają się na zewnątrz. W przypadku braku jakiejkolwiek aktywności seksualnej komórki rozrodcze zostają zniszczone i usunięte z organizmu poprzez cewkę moczową.

Ile może przetrwać plemnik w pochwie?

Po ejakulacji, plemniki może przeżyć do paru dni. Jeśli po wytrysku zostały one skierowane do pochwy, wtedy co najwyżej wytrwają w niej do 3 dni, w rzadkich przypadkach zdarza się, iż ich żywotność wynosi do 5 dni. To bardzo istotna informacja, dla wszystkich par starających się o dziecko, czy też osób, które chcą ustrzec się przed nieplanowaną ciążą. Pomimo jednak wiedzy dotyczącej żywotności plemnika w pochwie, bardzo trudno jest uzyskać dokładne obliczenia pomagające uniknąć zapłodnienia czy odwrotnie.

Jak szybko plemnik jest w stanie dotrzeć do jajeczka?

W czasie ejakulacji nasienie wyrzucane jest na zewnątrz z prędkością 18 km/h. Plemniki muszą pokonać ok. 15 cm, aby dostać się do jajeczka. Do pokonania mają trasę dzielącą dno pochwy oraz ujście szyjki macicy od jajowody, gdzie dojrzewa właśnie komórka jajowe. Pokonanie tego dystansu jest dla plemników sporym wyzwaniem i zajmuje im sporo czasu. Przeszkodą do jej pokonania dla plemników jest głównie kwaśne środowisko pochwy. W zależności od rodzaju śluzu niekiedy pomaga on w zapłodnieniu, a nieraz jest czynnikiem utrudniającym. Dotarcie plemnika do komórki jajowej trwa parę godzin, czasem jest to dłużej.

Jaka jest żywotność plemników poza organizmem?

Poza organizmem ludzkim, plemniki są w stanie przetrwać ok. 15-17 godzin. Poznanie czasu jest ważne dla partnerów, którzy nie planują poczęcia dziecka, a doszło do zabrudzenia spermą okolic intymnych, czy też innych części ciała. Mogą one przetrwać tyle godzin, jednak tylko i wyłącznie, gdy znalazły się w ciepłym i wilgotnym środowisku (na penisie, w przedsionku pochwy). Jeżeli plemniki znajdą się na ubraniu, pościeli czy ręce, wówczas ich żywotność wynosi zaledwie parę minut. Warto jednak zawsze stosować środek antykoncepcyjny, jeśli ciąża nie jest planowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *